Čínské písmo a jeho přínosy

Chybí vám píle a vytrvalost? Zkuste čínské písmo, zdroj klidu a trpělivosti.


Odhaduje se, že existuje zhruba 60.000 čínských znaků, ale přesné číslo není známo. Pro běžný denní život si vystačíte se 3.000 znaky (přečtete si noviny). To se mi zdálo v pohodě, ovšem jen do té doby, než jsem začala s trénováním jednotlivých znaků. :-) Slevila jsem tedy na limit 1.000 znaků, což je množství, které by mělo zvládnout dítě školou povinné zhruba za 5 let. No stejně je to dřina!

Naštěstí přešla moderní čínština k psaní zleva doprava. První noviny psané tímto směrem vyšly teprve 1. ledna 1955. Předtím se psalo svisle, a to zprava doleva. Souvisí to samozřejmě s historií. Kdysi se psalo na bambusové proužky shora dolů a když byl proužek popsán, položil se vedle něj zleva další. Pravá ruka psala a levá se starala o bambusové proužky.

Každý znak zaznamenal svůj vlastní vývoj, některé jsou naprosto nesrovnatelné se svojí původní předlohou, jiné ještě dnes zřetelně vykazují podobnost se znakem původním.  Podstatné zjednodušení čínského písma proběhlo ve druhé polovině 20. století. Čínština má dlouhé a krátké znaky. V rámci reformy bylo ustanoveno, že základem čínského písma budou krátké znaky. Uff. Dnes je používá asi jedna miliarda Číňanů (a já :-)

U čínského znaku je důležité si zapamatovat postup psaní. V písankách je vždy jasně vyznačeno, kterým tahem začít a jak pokračovat dál. Časem se dají vysledovat jisté podobnosti a zákonitosti a tento rytmus vlastně celé psaní ulehčí. Dále je zásadní znát tzv. radikály, základní jednoduché znaky, které nám pomohou pochopit význam znaku a které jsou součástí mnoha dalších, složitějších znaků. Je jich asi 227, což není zrovna málo :-O

Dnes ovládám asi 200 znaků. Je třeba je neustále opakovat, skládat věty, dodržovat správné postupy. Pokrok je pomalý, ale věnuji se tomu jen jeden den v týdnu. Každý nový znak, každá nová věta mi udělá velkou radost a je jakousi odměnou za mou nekonečnou vytrvalost!

Klíčová slova: Čínština

Andrea Lippová

11. 12. 2023