Restart maďarštiny
Je to již neuvěřitelných 25 let, co jsem se učila 2 roky maďarsky. Paní profesorka byla úžasná. I když už si nepamatuji její jméno, její hlas i její uvítací „Sziasztok” si vybavuji docela přesně.
Sama jsem překvapená, co všechno se udrží v hlavě po tolika letech. Zatím mi připadá všechno tak nějak povědomé a zvláštně samozřejmé. Takové proplouvání mezi známými vodami. Takže opravdu platí „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako bys našel”.
Maďarština mě vždy fascinovala svou zcela úplně odlišnou logikou a stavbou věty. Tak např. v maďarštině nenajdete předložky, ale tzv. záložky /suffixy/ :-), které připojujete za slovo. A můžete jich nalepit i více, takže přesný význam slova se pak ukrývá v těch mrškách na konci slova. Také zcela chybí sloveso „mít” (ale podobně to mají i v jiných jazycích, jako např. v ruštině nebo arabštině).
Asi 20 procent maďarských slov má slovanské kořeny, ale rozpoznatelné to pravda moc není, protože se během vývoje přizpůsobila maďarské fonetice. Ale vězte, že za slovem asztal můžete hledat stůl a za slovem udvar slovanský dvůr.
Odlišnost maďarštiny může být velkou výhodou – nebude se vám plést s jinými evropskými jazyky :-))) (Tedy skoro: anglický neurčitý člen a je v maďarštině členem určitým, ach jo).
V maďarštině stále najdete spřežky, které u nás odstranil již mistr Jan Hus. Takže další spojitost se slovanskými jazyky? Spřežky jsou stále přítomny např. v polštině, ale zvláštností maďarštiny je spřežka sz, která se čte jako naše /s/, naopak naše s se čte jako /š/. Ufff.
Pokud se do maďarštiny pustíte, tak nezapomeňte na poslech nebo si alespoň na pár lekcí najděte lektora. I když výslovnost není nijak složitá a stačí si zapamatovat pár pravidel, výslovnost samohlásek se od té naší značně liší a je dobré to hned od začátku naposlouchat a znít hezky „magyarul”.
Sok sikert kívánok (přeji hodně úspěchů) a držte se maďarského přísloví Jó munkához idő kell (dobrá práce vyžaduje čas)! :-)
Klíčová slova: Maďarština
Andrea Lippová
19. 9. 2018