Jak zautomatizovat cizí jazyk?
Taky se vám někdy zdá, že cizímu jazyku věnujete mnoho hodin, znáte hodně teorie gramatiky, děláte cvičení, čtete různé texty, třeba i knihy, ale když se máte domluvit s rodilým mluvčím, je to celkem problém? Tak to je taková úplně normální, ba až tradiční situace, která je výsledkem zajetých učebních metod. Učebnice, gramatika, slovíčka, cvičení a sem tam nějaký poslech. Co s tím? Jak přeměnit pasivní znalost porozumění na aktivní používání? Pojďme se spolu podívat na pár triků a metod, které vás nakopnou pěkně dopředu!
Dneska máme obrovskou výhodu internetu, kde na nás čeká spousta materiálu. Ale pozor! Je třeba pečlivě vybírat, abychom jen tak pasivně nemarnili čas brouzdáním, čtením a pasivním poslechem. Bohužel jen tak na pozadí poslouchat písničky v cizím jazyce nebo sledovat videa, kterým rozumíme jen částečně, nás moc neposune. Strávíme tím hodně času, a výsledek je prakticky nulový.
Takže z toho nám jasně vyplývá, že zásada číslo jedna je POSLECH. Jen čtením se cizí jazyk nenaučíme. Avšak poslech musí být AKTIVNÍ. Můžeme poslouchat písničky, ale musíme je poslouchat aktivně. Tzn. poslouchat několikrát, zpomalit si části/slova, kterým nerozumíme, na které naše ucho není zvyklé. Vypsat si neznámá slovíčka a poslouchat znovu a znovu. Nebo si najít nějaké zajímavé podcasty na témata, která nás zajímají a baví. Pokud vás nebere politika, najděte si jiné podcasty, výborné jsou například TED podcasty, kde si z široké tematické nabídky vybere snad každý. Důležité poznámka – najděte si takové podcasty, kde rozumíte 70-80%. Těch zbylých 20-30% si mozek odvodí. Videa, kde rozumíte sem tam slovo, jsou k ničemu.
Aktivním poslechem si cizí jazyk automatizujeme, „na pozadí” v hlavě se nám ukládají celé fráze, věty, slovíčka v kontextu, rozšiřujeme si slovní zásobu, slyšíme reálnou výslovnost, přízvuk, intonaci, a to jsou mílové kroky na naší cestě k plynulosti v cizím jazyce. Není třeba sedět dlouhé hodiny. Stačí 20-30 minut denně/obden, ale opravdu velmi aktivních 20-30 minut. Krok za krokem. Den za dnem. Neustálý kontakt s jazykem. To je klíčové.
Zkuste aktivní poslech, zkuste si najít zajímavé podcasty. U mne to způsobilo přímo revoluci. Veškerá teorie se obrovským tempem přeměnila na praktické využití, stouplo mi sebevědomí a hlavně ta radost, že mluvíte, ta stojí za to! :-)
Klíčová slova: Tipy na výuku
Andrea Lippová
1. 12. 2020