Síla pochvaly

Pochválit se (nebo umět pochválit druhé) patří ke klíčovým pravidlům ve výuce. Pokud dosáhnete cíle, je třeba se za to náležitě odměnit, přinejmenším pochvalou. Ani učitelé a lektoři by neměli zapomínat, že pochvalou mohou studenta značně motivovat.


Asi půl roku si každý týden se svou lektorkou povídám půl hodinky maďarsky. Svou maďarštinu jsem restartovala po téměř čtvrt století a věřte nevěřte, hodně toho bylo zakonzervováno ve velmi dobrém stavu. Proto jsem se po nějaké době odvážila najít si na skypu lektorku „na pokec”. Musím přiznat, že jsem z toho byla trochu nesvá. Přece jenom se maďarština od ostatních evropských jazyků dosti odlišuje a naposledy jsem mluvila v minulém století. Nicméně jsem se překonala a začala každý týden mluvit. Pořád se ještě necítím úplně komfortně, stále mi chybí ty správné reakce, ale minulý týden mi lektorka řekla, že jsem její nejlepší žák a že mluvím velmi dobře. Dokonce to potvrdili i její maďarští rodiče!

To tady nepíšu proto, abych prezentovala své schopnosti, spíše bych se chtěla podělit o to, jak na mne tato pochvala účinkovala. Dostala jsem najednou ohromnou chuť mluvit ještě lépe, plynuleji, rozumět více. Prostě není to brzda, která by řekla „hele, už toho umíš dost, říkala ti to i učitelka”. Úplně naopak. Pochvala vás prostě vystřelí nahoru a ta motivace vás žene stále dopředu!

Proto se nazapomínejte ocenit, když dosáhnete své mety. A tou metou nemyslím „až budu umět pefektně anglicky/německy apod.”, ale cílem se rozumí každý krok, který vás posunul vpřed.

Obzvláště u cizích jazyků je třeba si ten jeden velký cíl rozkouskovat na jednotlivé etapy a každou zvlášť zhodnotit. A hlavně! Neklaďte si vysoké, nerealizovatelné cíle. Začněte malými krůčky, které vám pomohou vytvořit každodenní rutinu, a uvidíte, že si postupně začnete přidávat, že vám to nebude stačit. Raději každý den 10-15 minut než jednou za dva týdny 2-3 hodiny! Vyzkoušeno a prověřeno na vlastní kůži! :-)

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

21. 8. 2023