Strach, že zapomenete?

Bojíte se, že zapomenete, co jste se pracně naučili, když si dáte pauzu? Avšak při dobrém načasování má pauza své benefity.


Pokud s cizím jazykem začínáte, tak první půlrok by měl být rutinní a pravidelný, abyste se seznámili s novým systémem, získali cit pro nová slovíčka a vytvořili si svůj postup v učení. No a pak platí taková přímá úměra. Čím déle se jazyku věnujete a čím více jste si jisti v kramflecích, tím delší může být pauza. Takže začátečník dva tři týdny, pokročilý klidně půl roku i déle.

Samozřejmě musíte počítat s tím, že restart zabere trochu času. Musíte z mozku vydolovat to, co tam někde zakotvilo a spokojeně odpočívalo, ale určitě se neztratilo. Občas vás může dokonce překvapit, že jsou po delší pauze pokroky rychlejší. První „jazyková porce” se vám hezky usadila a uležela, mozek chvíli pracoval za vás, no a vy to teď znovu nastartujete (doporučuji pro začátek podcasty, čtení a pak aktivnější formy) a s novou motivací a odhodláním pokračujete.

Rozhodně vynechte věty typu „určitě jsem všechno zapomněl(a)”, „to už stejně nemá cenu, když jsem ten jazyk dlouho nepoužíval(a)” apod. Spíše se aktivujte nastavením konkrétních a dosažitelných cílů, mějte ze sebe radost (máte být právem na co pyšní) a nezapomeňte se za své pokroky pravidelně odměňovat :-)

Tak do kterého se pustíte??

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

4. 1. 2025


Komentáře, diskuse

Nové téma